piątek, 15 sierpnia 2014

PAŃSTWO WIDZI DZIECI

11 sierpnia Pałac Prezydencki ogłosił powołanie kapituły Nagrody za twórczość dla dzieci i młodzieży w składzie:

Piotr Dumała – animator,
Maciej Klimczak – Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta,
Grzegorz Leszczyński – badacz literatury dziecięcej,
Jerzy Moszkowicz – dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu,
Joanna Olech – autorka książek dla dzieci,
oraz Anna Seniuk – aktorka, odtwórczyni niezapomnianych ról w spektaklach dla dzieci.

RYMS 23

Jest LATO 2014, jest nowy Ryms, nr 23, poświęcony podróżom. Ja udaje się, jak zwykle w „Obce Strony", tym razem tam, gdzie patrzy David Wiesner.

W magazynie także m.in.:
- o książce Tam, gdzie mieszkają dzikie stwory,
- o prozie marynistycznej,
- o ilustracjach Wiesława Majchrzaka,
- także wywiad z Grzegorzem Gortatem, autorem powieści dla nastolatków,
- i o podróżach w wielu ujęciach.

Polecam.

sobota, 9 sierpnia 2014

WAKACJE W DOLINIE MUMINKÓW



Wakacje co roku obowiązkowo choć przez chwilę rozgrywam w Dolinie, tam wszystko staje się nieostre; rzekłabym „bajkowe", gdybym wierzyć miała w niewinność parobczaną, a że nie wierzę, po prostu: inne, odległe i bezludne.  Zasięgu tam nie ma nawet pekapeczanego - już pociąg tam nie jeździ, dworce dawno przestały płakać po swojej dawnej świetności, piękna katastrofa, proszę państwa, Polska Be odjechała od Centrali.

piątek, 1 sierpnia 2014

70 LAT

Gdy po raz pierwszy paliło się miasto, moja babcia stała na ganku podwarszawskiego letniska, właśnie dowiedziała się, że jest w ciąży. Chciała zakryć oczy, nie widzieć, ale rzuciły się na nią kobiety, dziecko będzie oszpecone, prawa ręka bezwładnie osunęła się po lewej. Gdy w tym mieście paliło się już na dobre, 4-letnia dziewczynka z olbrzymim naczyniakiem, czołgając się, zbierała wodę z liści kapusty, do picia. Ciągle na letnisku, to były długie wakacje. 29 lat później istota z organicznie wpisaną wojną urodziła mnie, przejściową, kolejne 29 lat i ja, następną, już czystą. Wszystko razem tak niedawno. 

Prawie codziennie mijam niewiedzialne groby - 12 ton tylko z jednej dzielnicy, 70 lat.  O tym nie da się napisać dla dzieci, więc w wielu symbolach próbujemy wraz z nimi zrozumieć DLACZEGO.